Przepisy

Ile gram ma łyżka stołowa - Przelicznik gramatura - Znajdź odpowiedź

Autor Agata Wasilewska
Agata Wasilewska25 stycznia 20246 min
Ile gram ma łyżka stołowa - Przelicznik gramatura - Znajdź odpowiedź

Ile gram ma łyżka stołowa - to pytanie zadaje sobie wielu gospodyń i gospodarzy domowych. Dokładna znajomość wagi łyżki stołowej jest przydatna przy odmierzaniu składników w przepisach kulinarnych. W niniejszym artykule wyjaśniamy, ile waży typowa łyżka stołowa oraz podajemy przydatne informacje na temat jej pojemności.

Kluczowe wnioski:
 • Średnia waga łyżki stołowej to około 10-15 gramów.
 • Pełna łyżka stołowa pomieści około 15 ml płynu lub 20 gramów sypkiej substancji.
 • Waga łyżki może się nieznacznie różnić w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana.
 • Dokładna gramatura łyżki przydaje się przy odmierzaniu składników w przepisach kulinarnych.
 • Znajomość wagi łyżki ułatwia kontrolowanie porcji w diecie.

Ile gram ma łyżka stołowa

Łyżka stołowa jest podstawowym sprzętem kuchennym, którego używamy codziennie. Jednak niewiele osób zastanawia się nad tym, ile dokładnie waży i jaką ma pojemność. Tymczasem znajomość wagi łyżki jest bardzo przydatna w kuchni - pozwala precyzyjnie odmierzać składniki do przepisów.

Zwykła łyżka stołowa waży zazwyczaj od 10 do 20 gramów. Średnio można przyjąć, że masa takiej łyżki to około 15 gramów. Oczywiście waga może się trochę różnić w zależności od materiału, z jakiego łyżka jest wykonana.

Ile waży łyżka stołowa pełna

Jeśli mówimy o pełnej łyżce, czyli takiej, która jest zapełniona po brzegi substancją, to jej waga będzie oczywiście większa. W przypadku sypkich produktów, takich jak mąka, cukier czy kasza, pełna łyżka stołowa może ważyć nawet 20 gramów. Z kolei gęste płyny, jak dżem czy miód, sprawią, że waga pełnej łyżki wzrośnie do około 17-18 gramów. Natomiast przy odmierzaniu płynnych składników, jak mleko czy olej, ciężar zapełnionej łyżki będzie zbliżony do masy samego naczynia.

Warto więc pamiętać, że podawana zwykle średnia waga 15 gramów dotyczy łyżki niepełnej, z niewielką górką produktu.

Objętość łyżki stołowej w gramach

Oprócz gramatury, czyli masy łyżki, ważna jest również jej objętość. To właśnie objętość decyduje, ile produktu zmieści się w łyżce. Zwykła łyżka stołowa ma pojemność około 15 mililitrów. Oznacza to, że tyle płynu jest w stanie pomieścić. Objętość łyżki przekłada się także na ilość sypkiego produktu - pełna łyżka pomieści około 20 gramów takich składników, jak np. mąka, cukier, ryż czy kasza.

Rodzaj produktu Waga/objętość łyżki stołowej
Sypkie (mąka, cukier, kasza itp.) 15-20 gramów
Płynne (woda, mleko, sos itp.) 15 mililitrów
Półpłynne (dżem, miód, jogurt itp.) 15-18 gramów

Waga typowej łyżki stołowej

Jak już wiemy, zwykła łyżka stołowa waży średnio około 15 gramów. Jest to orientacyjna waga, która może nieznacznie różnić się w zależności od kilku czynników.

Po pierwsze, istotny jest materiał, z którego łyżka jest wykonana. Najpopularniejsze są:

 • Łyżki ze stali nierdzewnej - ważą ok. 15-20 gramów
 • Łyżki ze stopów metali lekkich - ok. 10-15 gramów
 • Łyżki z tworzywa sztucznego - 5-10 gramów
 • Łyżki drewniane - ok. 10-15 gramów

Kolejna rzecz to rozmiar łyżki. Standardowe łyżki stołowe mają długość około 14-16 cm. Jednak spotyka się też mniejsze łyżeczki, które ważą około 10 gramów. Natomiast duże łyżki stołowe mogą ważyć nawet 20 gramów.

Na wagę wpływ ma także styl łyżki. Ozdobne, zdobione wzorem łyżki będą trochę cięższe niż zwykłe, gładkie łyżki stołowe.

Ile gram mieści standardowa łyżka

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, można przyjąć, że standardowa łyżka stołowa z metalu o długości około 15 cm będzie ważyć około 15 gramów. Jest to optymalna waga, która najlepiej sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Taka łyżka pomieści około:

 • 15 gramów sypkiej substancji (mąki, cukru itp.)
 • 15 mililitrów płynu
 • 17 gramów gęstej masy (dżemu, miodu)

Znajomość dokładnych parametrów swojej łyżki stołowej na pewno ułatwi precyzyjne odmierzanie składników w trakcie gotowania. Warto więc od czasu do czasu zważyć używaną na co dzień łyżkę, by mieć pewność co do jej gramatury.

Jeśli chcemy mieć stuprocentową kontrolę nad ilością dodawanych składników, najlepiej używać wagi kuchennej. Jednak przy odrobinie wprawy i znajomości wagi łyżek również można odmierzać produkty bardzo precyzyjnie.

Czytaj więcej: Mieso mielone z indyka - proste i smaczne przepisy na obiad

Podsumowanie

Ile gram ma łyżka stołowa - Przelicznik gramatura - Znajdź odpowiedź

Artykuł wyjaśnia, ile dokładnie waży typowa łyżka stołowa i jaką ma pojemność. Otóż przeciętna waga łyżki stołowej to około 15 gramów. Jednak pełna łyżka substancji sypkiej może ważyć nawet 20 gramów. Łyżka pomieści zaś około 15 mililitrów płynu lub 20 gramów produktu sypkiego. Dowiadujemy się także, że na wagę łyżki wpływa materiał, z jakiego jest wykonana oraz jej rozmiar. Standarowa łyżka metalowa o długości 15 cm waży zwykle 15 gramów i tyle też pomieści sypkiej substancji.

Znajomość dokładnych parametrów swojej łyżki stołowej z pewnością ułatwi precyzyjne odmierzanie składników w kuchni. Dlatego warto czasem zważyć swoją łyżkę, aby wiedzieć ile dokładnie gramów mieści. Przy odrobinie wprawy, można wtedy odmierzać produkty bardzo dokładnie, nawet bez użycia wagi.

Podsumowując, typowa łyżka stołowa waży około 15 gramów i tyle samo sypkiej substancji jest w stanie pomieścić. Znając dokładne parametry swojej łyżki, łatwiej kontrolować ilość dodawanych składników w kuchni. To przydatna wskazówka dla wszystkich gotujących amatorów i pasjonatów.

Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące masy i objętości łyżki stołowej. Zachęcamy do eksperymentów kuchennych z użyciem nowo zdobytej wiedzy dla jeszcze smaczniejszych efektów!

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kamień do pizzy z łopatką: Przewodnik po pieczeniu pizzy w Multicookerze
 2. Schudniesz czy się zatrujesz? 10 kombinacji składników, których musisz unikać
 3. Przygotowanie suszonych grzybów: najlepsze metody kuchenne
 4. Potrawy z Grilla Elektrycznego - Przepisy i Pomysły
 5. Smaki Turcji: przepisy na autentyczne dania tureckie
Autor Agata Wasilewska
Agata Wasilewska

Cześć! Uwielbiam przygotowywać smaczne, proste dania kuchni polskiej i śródziemnomorskiej. Na blogu dzielę się przepisami, fotografuję i opisuję krok po kroku moje autorskie potrawy. Stawiam na świeże, sezonowe składniki i naturalne smaki. Pokażę Wam jak udekorować potrawy, aby wyglądały apetycznie i kolorowo. Zapraszam do odwiedzin na moim blogu!

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Szynka pieczona w rękawie: odkryj sekret jej soczystości
PrzepisySzynka pieczona w rękawie: odkryj sekret jej soczystości

Poznaj sekret przygotowania soczystej, miękkiej pieczonej szynki w rękawie. Prosta, a zarazem genialna metoda pieczenia sprawi, że każda karkówka będzie niewiarygodnie krucha i pełna aromatów. Przekonaj się, jak łatwo uzyskać efekt soczystego schabu pieczonego w rękawie!