Naleśniki to smaczne i wielofunkcyjne danie, które można przyrządzić na wiele sposobów. Coraz większą popularność zdobywają naleśniki przygotowywane z mąki owsianej, która wniosą do nich wiele cennych wartości odżywczych i sprawią, że staną się jeszcze zdrowszą alternatywą. W niniejszym artykule przedstawimy przepis na wyjątkowe naleśniki z mąki owsianej, krok po kroku od przygotowania ciasta, poprzez smażenie, nadziewanie po podawanie i przechowywanie.
Właściwości zdrowotne mąki owsianej
Wysoka zawartość błonnika
Mąka owsiana zawiera duże ilości błonnika, zarówno nierozpuszczalnego, jak i rozpuszczalnego. Regularne spożywanie produktów bogatych w błonnik pomaga obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm.
Obniżenie cholesterolu
Badania naukowe dowodzą, że spożywanie produktów z mąki owsianej może obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Dzieje się tak dzięki obecności beta-glukanu.
Regulacja poziomu cukru we krwi
Mąka owsiana ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że powoli uwalnia cukier do krwiobiegu. Dzięki temu pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i może być spożywana przez diabetyków.
Przygotowanie ciasta naleśnikowego z mąki owsianej
Składniki na ciasto naleśnikowe
Do przygotowania ciasta naleśnikowego z mąki owsianej potrzebne będą następujące składniki: mąka owsiana, mleko roślinne, jajka, olej, szczypta soli i cukru. Można dodać także odrobinę proszku do pieczenia.
Mieszanie składników na gładkie ciasto
Mąkę owsianą mieszamy z pozostałymi suchymi składnikami. Następnie stopniowo dodajemy mleko, wbijamy jajka i na końcu wlewamy olej. Mieszamy energicznie, aż uzyskamy gładkie, jednolite ciasto bez grudek.
Czas odstania ciasta
Ciasto naleśnikowe z mąki owsianej powinno odstać minimum 30 minut w lodówce. Dzięki temu naleśniki będą bardziej elastyczne i nie będą się rozrywać podczas smażenia.
Smażenie naleśników z mąki owsianej
Rozgrzanie patelni
Kluczowe dla uzyskania chrupiących naleśników jest rozgrzanie patelni. Najlepiej użyć patelni teflonowej i rozgrzać ją na średnim ogniu przez około 3-4 minuty.
Wylanie ciasta i smażenie naleśników
Po rozgrzaniu patelni, wlewamy niewielką ilość ciasta i rozprowadzamy je równomiernie po całej powierzchni. Smażymy przez około 1-2 minuty na złoty kolor, po czym przekładamy na talerz.
Złocista barwa naleśników
Dla uzyskania chrupiącej skórki i charakterystycznej złocistej barwy naleśników, należy smażyć je na dobrze rozgrzanej patelni przez wystarczająco długi czas. Nie przewracać ich zbyt często.
Nadzienia do naleśników owsianych

Zdrowe nadzienia owocowe
Świetnym nadzieniem do naleśników z mąki owsianej będą owocowe konfitury lub kremy bez cukru. Można wykorzystać sezonowe owoce: truskawki, maliny, jagody lub banany.
Pasta z warzyw strączkowych
Bardzo smaczną i pożywną pastę do naleśników przygotujemy z ciecierzycy, soczewicy lub białej fasoli. Wystarczy zmiksować ugotowane warzywa strączkowe z ulubionymi przyprawami.
Serki i twarożki
Śmietankowy serek albo pikantny twarożek świetnie smakują w naleśnikach z mąki owsianej. Można dodać zioła, warzywa lub owoce, tworząc wersje słodkie lub wytrawne.
Podawanie i dekorowanie naleśników
Zwijanie lub składanie naleśników z nadzieniem
Nadziewamy naleśniki wybranym farszem, a następnie zwijamy je w rulon lub składamy na pół bądź ćwiartki. Ułatwi to jedzenie i zapobiegnie wyciekaniu nadzienia.
Owoce i ziarna jako dekoracja
Udekorujmy talerz z naleśnikami sezonowymi owocami, np. truskawkami, borówkami lub malinami. Posypka z płatków owsianych, siemienia lnianego lub prażonych pestek doda smaku i błonnika.
Polewy i sosy do naleśników
Słodką polewą do naleśników może być jogurt naturalny wymieszany z miodem i cynamonem. Opcją wytrawną będzie sos pomidorowy lub śmietanowy z ziołami.
Przechowywanie i wykorzystanie resztek
Przechowywanie naleśników w lodówce
Upieczone naleśniki możemy zawinąć w folię spożywczą i przechowywać w lodówce do 3-4 dni. Dobrze też zamrozić nadziewane naleśniki na dłużej.
Pomysły na wykorzystanie resztek naleśników
Z pozostałych naleśników możemy przygotować chrupiące chipsy w piekarniku, koktajl owocowy lub naleśnikową zapiekankę z warzywami i serem.
Zamrażanie nadziewanych naleśników
Nadziewane naleśniki świetnie sprawdzą się jako szybki obiad prosto z zamrażarki. Wystarczy je rozmrozić i podgrzać lub podać na zimno.
Podsumowanie
Naleśniki z mąki owsianej to smaczna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnych naleśników. Mąka owsiana wzbogaca je w cenne składniki odżywcze i sprawia, że są lżejsze w trawieniu. Przygotowanie naleśników krok po kroku, od mieszania ciasta, przez smażenie, po nadziewanie i podawanie, nie jest trudne, a efekt finalny z pewnością zachwyci podniebienia całej rodziny. Warto wprowadzić naleśniki owsiane do codziennego jadłospisu i cieszyć się ich walorami smakowymi i zdrowotnymi.
Najczęściej zadawane pytania
Jak długo można przechowywać naleśniki z mąki owsianej?
Naleśniki z mąki owsianej można przechowywać w lodówce do 3-4 dni. Najlepiej zawinąć je w folię spożywczą. Dobrze też zamrozić nadziewane naleśniki w celu dłuższego przechowywania.
Czy można zamienić mąkę owsianą na pszenną w przepisie?
Można, jednak warto korzystać z mąki owsianej ze względu na jej walory zdrowotne. Naleśniki z mąki pszennej będą miały inną, bardziej kruchą konsystencję.
Jakie mleko najlepiej wybrać do naleśników owsianych?
Najlepsze będzie mleko roślinne, np. migdałowe, kokosowe lub sojowe. Można też użyć jogurtu naturalnego. Mleko krowie działa zakwaszająco z mąką owsianą.
Czy można dodać do ciasta naleśnikowego proszek do pieczenia?
Tak, dodatek proszku do pieczenia (ok. 1/2 łyżeczki) sprawi, że naleśniki będą bardziej puchate i pulchne. Nie jest to jednak składnik niezbędny.
Jakie owocowe nadzienia pasują do naleśników owsianych?
Świetnie sprawdzą się sezonowe owoce - truskawki, maliny, borówki, jagody lub banany. Można przygotować konfitury lub kremy owocowe bez dodatku cukru.