Zdrowe odżywianie

Ile kalorii ma rosół – wartość kaloryczna i informacje o odżywczych wartościach

Autor Dagmara Zielińska
Dagmara Zielińska15.01.20248 min.
Ile kalorii ma rosół – wartość kaloryczna i informacje o odżywczych wartościach

Ile Kalorii Ma Rosół to pytanie, które zadaje sobie wielu z nas. Rosół to popularna zupa, często podawana w domach polskich. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej rzeczywistej wartości odżywczej oraz kaloryczności. W tym artykule odpowiemy na pytanie, ile dokładnie kalorii ma rosół. Przedstawimy wartości odżywcze oraz informacje kaloryczne dla różnych rodzajów rosołu. Dowiesz się m.in., czym różni się rosół wołowy od drobiowego oraz która wersja zupy jest mniej kaloryczna.

Kluczowe wnioski:
 • Rosół jest niskokaloryczną zupą o bardzo dobrych właściwościach odżywczych.
 • Kaloryczność zależy od składników użytych do przygotowania zupy.
 • Najmniej kalorii ma rosół warzywny lub drobiowy.
 • Warto jeść rosół ze względu na zawartość białka, witamin i składników mineralnych.
 • Dobrze przygotowany, domowy rosół jest zdrowszy niż rosół z puszki lub kostki rosołowej.

Ile Kalorii w Rosole Drobiowym

Rosół drobiowy należy do niskokalorycznych zup. Średnio na 100 ml takiego rosołu przypada około 35-45 kcal. Dokładna wartość energetyczna zależy od tego, z jakich składników został przygotowany.

Przeciętnie w rosole domowym z mięsa kurczaka lub indyka wraz z marchewką, pietruszką, cebulą, selerem i zieleniną jest około 40 kcal w 100 ml. Oznacza to, że w całej porcji rosołu drobiowego liczącej około 400 ml znajduje się średnio 160 kcal.

Na co wpływa kaloryczność rosołu z drobiu?

Kaloryczność rosołu zależy od użytych składników, przede wszystkim od rodzaju mięsa drobiowego. Najmniej kalorii ma rosół z piersi kurczaka lub indyka - około 130 kcal w 400 ml. Nieznacznie więcej kalorii zawiera rosół z udka kurczaka lub podudzia indyczego - około 150 kcal w takiej samej porcji.

Ponadto na kaloryczność ma wpływ ilość warzyw, ziół, przypraw oraz dodatków takich jak makaron. Im więcej składników, tym rosół będzie bardziej kaloryczny. Stosunkowo najmniej kcal ma "golony" rosół z samego mięsa drobiowego i marchewki.

Ile Kalorii w Rosole Wołowym z Warzywami

Rosół wołowy charakteryzuje się nieco większą kalorycznością niż rosół drobiowy. Wynika to przede wszystkim z większej zawartości tłuszczu w wołowinie.

Przeciętna porcja 400 ml domowego rosołu wołowego z warzywami takimi jak marchew, pietruszka, seler, cebula i zielenina zawiera około 170-190 kcal. Oznacza to średnio 45-48 kcal w 100 ml takiego rosołu.

Czy rodzaj wołowiny ma znaczenie?

Na kaloryczność rosołu wołowego wpływa rodzaj mięsa. Najmniejszą zawartością tłuszczu i kalorii charakteryzuje się rosół z wołowiny chudej - mostek, szponder. Takie mięso zawiera około 180 kcal w porcji 400 ml.

Z kolei rosół przygotowany z wołowiny tłustszej - np. z żeberka - może mieć nawet 210-220 kcal w takiej samej porcji. Różnica wynika z większej ilości tłuszczu.

Rodzaj rosołu Kalorie w 100 ml Kalorie w porcji 400 ml
Rosół drobiowy 35-45 kcal 140-180 kcal
Rosół wołowy 43-55 kcal 172-220 kcal

Czytaj więcej: Ile kalorii ma kromka chleba z masłem? Sprawdź kaloryczność

Kaloryczność Rosołu z Makaronem i Mięsem

Popularnym dodatkiem do rosołu jest makaron - najczęściej w postaci kluseczek, koronki, talarków lub wstążeczek. Ile kalorii ma rosół z makaronem?

Sam makaron jest produktem dość kalorycznym - w 100 g suchego makaronu jest około 350-380 kcal. Ponieważ w rosole używa się niewielkich ilości makaronu, nie wpływa to drastycznie na kaloryczność. Jednak trzeba mieć na uwadze, że taki rosół będzie miał nieco więcej kalorii niż "goły" wywar.

Ile dokładnie kalorii?

Porcja 400 ml tradycyjnego rosołu z kurczaka lub wołowiny i warzywami ma około 160-180 kcal. Rosół z taką samą zawartością mięsa i warzyw, ale z dodatkiem 50 g ugotowanego makaronu (np. wstążeczek lub małych kluseczek) może mieć około 210-230 kcal.

Oznacza to średnio około 53-58 kcal w 100 ml - porównując do zwykłego rosołu bez makaronu jest to około 20 kcal więcej w takiej samej porcji. Różnica nie jest duża, ale jednak warto o tym pamiętać przy kontrolowaniu kaloryczności diety.

Wartość Odżywcza Rosołu z Kapustą i Kiełbasą

Ile kalorii ma rosół – wartość kaloryczna i informacje o odżywczych wartościach

Kapusta i różnego rodzaju kiełbasy to typowe składniki dodawane do domowych rosół. Wzbogacają smak i wartość odżywczą. Jak takie dodatki wpływają na kaloryczność?

Kapusta sama w sobie jest niskokalorycznym warzywem, więc jej dodanie nie podnosi znacząco kaloryczności rosołu. Inaczej jest w przypadku kiełbas, które mogą zawierać sporo tłuszczu.

Średnio w 100 g gotowanej białej kapusty jest jedynie około 27 kcal. Dodanie do rosołu około 80-100 g kapusty (2-3 garści w cząstkach) zwiększa kaloryczność zupy o niespełna 20-25 kcal w całej porcji. Pomijalna różnica.

Inaczej jest z kiełbaskami - te w zależności od rodzaju mogą mieć od 200 do nawet 500 kcal w 100 g. Dodanie do rosołu połowy standardowej kiełbaski (50-80 g) powoduje wzrost kalorii o 80-150 kcal za porcję.

Podsumowując, domowy rosół z kapustą i przeciętną kiełbasą wieprzową może mieć 230-250 kcal w 400 ml. Tłustsze kiełbasy jak np. myśliwska czy krakowska mogą zwiększyć tę wartość do 280-300 kcal.

Ile Kalorii ma Domowy Rosół z Komosą Ryżową

Kolejnym typowym składnikiem dodawanym do rosołu jest ryż. Najczęściej stosuje się ryż brązowy lub dziki w postaci komosy ryżowej. Jak ta popularna kasza wpływa na kaloryczność?

 • W 100 g suchego ryżu brązowego jest średnio około 360 kcal.
 • Aby uzyskać komosę ryżową gotujemy zwykle około 40-50 g suchego ryżu (3-4 łyżki) na osobę.

Po ugotowaniu z takiej ilości otrzymujemy około 150-170 g komosy. Zawiera ona wtedy 140-160 kcal.

Oznacza to, że dodanie komosy ryżowej z 3-4 łyżek suchego ryżu do porcji domowego rosołu wołowego lub drobiowego powoduje wzrost kaloryczności o około 120-150 kcal.

Podsumowując, tradycyjny rosół z komosą ryżową to około 300-340 kcal za porcję 400 ml. Dla porównania zwykły rosół mięsny ma 160-180 kcal, a z makaronem 210-230 kcal za taką samą porcję.

Kaloryczność Rosołu Jarzynowego z Kaszą Jaglaną

Rosół warzywny, zwłaszcza latem, potrafi być równie smaczną i sycącą zupą co rosół mięsny. Ile kalorii ma taki jarzynowy wywar z dodatkiem kaszy jaglanej?

Kaloryczność samego wywaru warzywnego zależy od użytych składników. Im więcej warzyw, tym więcej kalorii. Przeciętnie 100 ml rosołu warzywnego z marchewką, pietruszką, selerem, pomidorem i zieleniną to około 20-25 kcal.

Kasza jaglana dodana do takiego rosołu istotnie zwiększa wartość kaloryczną. W 100 g surowej kaszy jaglanej jest bowiem aż 370 kcal. Zazwyczaj na jedną porcję dodajemy około 45-50 g surowej kaszy, która po ugotowaniu waży około 150 g.

Oznacza to, że 150 g ugotowanej kaszy jaglanej to ok. 300 kcal. Cały rosół jarzynowy z jaglaną o pojemności 400 ml może więc mieć około 320-350 kcal.

Podsumowanie kaloryczności rosółu jarzynowego z kaszą jaglaną:

 • 100 ml wywaru warzywnego: ok. 20-25 kcal
 • 150 g ugotowanej kaszy jaglanej: ok. 300 kcal
 • 400 ml rosołu z jaglaną: ok. 320-350 kcal

Podsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, ile dokładnie kalorii ma rosół. Przedstawiliśmy wartości kaloryczne dla różnych rodzajów tej popularnej zupy - zarówno mięsnych, jak i jarzynowych. Okazuje się, że pomimo pozorów, rosół wcale nie jest tak niskokaloryczny, jak mogłoby się wydawać.

Kaloryczność rosołu w dużej mierze zależy od zastosowanych składników - zwłaszcza rodzaju mięsa i ewentualnych dodatków takich jak makaron czy ryż. Przeciętnie w 100 ml tradycyjnego rosołu jest 35-55 kcal. Oznacza to, że cała porcja około 400 ml ma od 140 do nawet 220 kcal. Sprawdź, ile Rosół Kcal ma w swoim przypadku.

Mimo to rosół wciąż można uznać za relativnie niskokaloryczne danie. Zwłaszcza w porównaniu do typowych, kalorycznych zup krem czy gęstych polewek. Co więcej, ma on dużo cennych właściwości odżywczych. Zawiera sporo białka, witamin z grupy B, żelaza, wapnia i innych składników mineralnych.

Bazując na informacjach w tym artykule, możesz obliczyć mniej więcej Ile Rosół Ma Kalorii w Twoim wydaniu. Warto zwracać uwagę na składniki, z których go przyrządzasz. Pomoże Ci to kontrolować kaloryczność diety bez rezygnowania z tego smacznego dania.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Kamień do pizzy z łopatką: Przewodnik po pieczeniu pizzy w Multicookerze
 2. Schudniesz czy się zatrujesz? 10 kombinacji składników, których musisz unikać
 3. Przygotowanie suszonych grzybów: najlepsze metody kuchenne
 4. Potrawy z Grilla Elektrycznego - Przepisy i Pomysły
 5. Smaki Turcji: przepisy na autentyczne dania tureckie
Autor Dagmara Zielińska
Dagmara Zielińska

Cześć, kulinarni pasjonaci! Jestem Dagmara i serdecznie witam Was na blogu poświęconym sztuce gotowania i przepisom. Uwielbiam eksperymentować w kuchni i dzielić się moimi ulubionymi daniami, trikami kulinarymi i inspiracjami kulinarnymi. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły