Przepisy

Co zrobić z mięsa z rosołu? Przepisy i pomysły na wykorzystanie

Autor Agata Wasilewska
Agata Wasilewska26.01.20247 min.
Co zrobić z mięsa z rosołu? Przepisy i pomysły na wykorzystanie

Mięso z rosołu co zrobić to pytanie, które zadaje sobie wielu gospodarzy domowych. Zupy i wywary mięsne są smaczne i pożywne, ale często zostaje po nich sporo mięsa. Zamiast wyrzucać te resztki, warto wykorzystać je do przygotowania kolejnych posiłków. W tym artykule znajdziesz garść pomysłów i przepisów pokazujących, jak z powodzeniem przyrządzić smaczne dania z mięsa pozostałego z rosołu.

Kluczowe wnioski:
  • Mięso z rosołu można wykorzystać na wiele sposobów, nie trzeba go wyrzucać
  • Z powodzeniem przygotujemy z niego m.in. kotlety, paszteciki czy sałatki
  • Bardzo dobrze sprawdzi się również jako składnik zup krem i dań jednogarnkowych
  • Podane w artykule przepisy to tylko garść pomysłów na jego zagospodarowanie
  • Warto eksperymentować i szukać własnych rozwiązań, by nic się nie marnowało

Jak przygotować mięso z rosołu na kotlety

Mięso z rosołu doskonale nadaje się do przygotowania smacznych i sycących kotletów. Będą one znakomitym pomysłem na drugie danie, kiedy zostało nam sporo gotowanego mięsa.

Najpierw mięso trzeba oddzielić od kości i pokroić w drobną kostkę - taka do szybkiego obróbki termicznej. Najlepsze będą większe kawałki z piersi, udźca czy podudzia. Dodajemy posiekaną cebulę, jajko, bułkę tartą, przyprawy i wyrabiamy jednolitą masę. Formujemy kotlety, obtaczamy w bułce tartej z jajkiem i smażymy na rozgrzanym oleju około 3-4 minuty z każdej strony.

Można także pokroić mięso w kostkę, wymieszać je z ubitym jajkiem i przyprawami. Tak przygotowaną masę wkładamy łyżką na rozgrzaną patelnię i smażymy placki z mięsa przez około 5 minut na średnim ogniu, ciągle mieszając.

Kotlety z mięsa z rosołu smakują wyśmienicie z ziemniakami, frytkami lub ryżem. Pasują do nich także surówki. Można je również podawać w bułce, z majonezem i warzywami.

Dodatki do kotletów z mięsa z rosołu

Aby urozmaicić smak i strukturę kotletów z resztek rosołowych, warto dodać do nich:

  • pokrojone suszone pomidory
  • posiekany czosnek i natkę pietruszki
  • starte na tarce marchew, seler i por
  • pokrojone pieczarki lub inne grzyby

Dzięki temu kotlety zyskają ciekawy smak i będą bogatsze w składniki odżywcze. Do wyboru mamy całe spektrum dodatków warzywnych i grzybowych.

Przepis na paszteciki z mięsem z rosołu

Mięso z rosołu świetnie sprawdzi się jako farsz do domowych pasztecików. Taki pomysł na jego wykorzystanie na pewno przypadnie do gustu całej rodzinie. Poniżej znajdziecie sprawdzony przepis, dzięki któremu z resztek rosołu przygotujecie pyszne paszteciki w zaledwie kilka chwil.

Potrzebne składniki to:

  • mięso z rosołu
  • cebula
  • jajko
  • bułka tarta
  • przyprawy (sól, pieprz, majeranek, oregano, ziele angielskie)
  • ciasto francuskie lub kruche

Mięso trzeba oczyścić z kości, skóry i ścięgien, a następnie pokroić w drobną kostkę. Dodajemy posiekaną cebulę, jajko, bułkę tartą, przyprawy według uznania i wyrabiamy farsz. Nadziewamy nim placuszki z ciasta francuskiego lub kruchego i pieczemy ok. 20 minut w 180 stopniach, aż się zrumienią.

Paszteciki z mięsa z rosołu smakują rewelacyjnie, można je podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Stanowią smaczny i sycący posiłek, a przy okazji pozwalają nie zmarnować resztek rosołowych.

Czytaj więcej: Jakie przyprawy do mielonego? Sprawdzone receptury na smaczne kotlety i mięso mielone

Pomysły na sałatki z dodatkiem mięsa z rosołu

Gotowane mięso z rosołu możemy przeistoczyć w składnik oryginalnych i pożywnych sałatek. Wystarczy połączyć je z ulubionymi warzywami, ziarnami lub makaronami i powstanie smaczna przekąska lub lekki obiad.

Sałatka z cukinią i pęczakiem

Co z mięsa z rosołu zrobić, aby powstała sałatka z cukinią? Wystarczy dodać pokrojoną w kostkę cukinię, ugotowany pęczak, posiekaną natkę i koperek oraz jogurt naturalny. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Można też użyć majonezu zamiast jogurtu.

Sałatka makaronowa z mięsem

Ugotowany makaron penne łączymy z pokrojonym mięsem z rosołu, pomidorkami koktajlowymi, ogórkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem i natką pietruszki. Całość polewamy ulubionym dressingiem lub oliwą z odrobiną octu balsamicznego. Posypana tartym serem feta lub parmezanem.

Zupy krem z wykorzystaniem mięsa z rosołu

Co zrobić z mięsa z rosołu? Przepisy i pomysły na wykorzystanie

Mięso z rosołu doskonale sprawdzi się także w roli składnika rozmaitych zup krem. Dzięki zawartości białka i aminokwasów wzbogaci ich wartość odżywczą i doda smaku. Oto kilka sprawdzonych przepisów.

Zupa krem z kalafiorem

Podstawą jest wywar z pokrojonego kalafiora z dodatkiem mięsa z rosołu. Gotujemy do miękkości i miksujemy, dodając śmietanę lub mleko. Doprawiamy solą, pieprzem i ulubionymi ziołami. Można dodać też startego sera żółtego.

Kremowa zupa pomidorowa

Przygotowujemy na bazie wywaru warzywnego lub mięsno-warzywnego z dodatkiem pokrojonych pomidorów, mięsa z rosołu i przypraw. Gotujemy ok. 15 minut i miksujemy. Podajemy z grzankami lub łyżką śmietany.

Mięso z rosołu jako dodatek do makaronu

Makaron wygląda okazale z dodatkiem soczystego, rosołowego mięsa. Stanowi też bazę do wielu smacznych i sycących dań. Oto kilka pomysłów z wykorzystaniem tego składnika.

Spaghetti w sosie pomidorowym

Ugotowane spaghetti mieszamy z soczystym sosem pomidorowym oraz pokrojonym w kostkę mięsem z rosołu. Można dodać cebulkę, czosnek oraz przyprawy włoskie. Posypujemy startym serem pecorino lub parmezanem.

Makaron tagliatelle z kurczakiem

Smażymy posiekane w paski mięso z rosołu z cebulką, czosnkiem i papryczką chilli. Dodajemy śmietanę i wywar z rosołu, gotujemy makaron typu tagliatelle. Makaron mieszamy z sosem i podajemy z tartym serem i natką pietruszki.

Potrawy jednogarnkowe z mięsem z rosołu

Wygodnym i smacznym sposobem na wykorzystanie mięsa z rosołu są dania jednogarnkowe. Wszystko gotujemy w jednym garnku - zero zachodu przy sprzątaniu. Oto dwa sprawdzone przepisy tego typu.

Składniki Wykonanie
  • mięso z rosołu
  • makaron świderki
  • cebula
  • czosnek
  • pomidory
  • brokuł
  1. Pokroić cebulę w kostkę i zeszklić na oleju
  2. Dodać pokrojone mięso, przyprawy i pomidory
  3. Wrzucić makaron i brokuły, zalać bulionem
  4. Gotować ok. 15 minut do miękkości makaronu

To tylko jeden z wielu pomysłów na jednogarnkowe wykorzystanie mięsa po rosole. Możliwości jest bez liku. Wypróbujcie własne konfiguracje składników dla uzyskania wymarzonego efektu smakowego.

Mięso z rosołu to skarb, którego nie warto marnować. Przy odrobinie kreatywności i wyobraźni z powodzeniem przygotujemy z niego wiele smacznych i pożywnych dań.

Podsumowanie

W artykule przedstawiono wiele pomysłów na to, jak wykorzystać mięso z rosołu. Zamiast wyrzucać resztki mięsa po zupie warto je zagospodarować i przyrządzić z nich smaczne dania. Przy odrobinie kreatywności z powodzeniem przygotujemy kotlety, paszteciki, sałatki czy zupy krem z dodatkiem tego składnika.

Omówione zostały szczegółowe przepisy m.in. na kotlety panierowane, domowe paszteciki z mięsnym farszem oraz sałatki z makaronem, warzywami i mięsem z rosołu. Podano też pomysły na wykorzystanie go do sporządzenia sycących dań jednogarnkowych czy jako dodatku do makaronu w sosie pomidorowym lub śmietanowym.

Przedstawione propozycje to tylko wstęp do dalszej kulinarnej kreacji. Zachęcamy do eksperymentowania z pozostałym po rosole mięsem i łączenia go z ulubionymi składnikami tak, by powstawały smaczne i zdrowe dania dla całej rodziny. Nie pozwól, by cokolwiek się marnowało i baw się smakiem na talerzu!

Mamy nadzieję, że artykuł dostarczył inspiracji i konkretnych wskazówek, co zrobić z mięsa z rosołu. Z pewnością przyda się on w codziennej kuchennej praktyce i pozwoli w pełni wykorzystać wartościowe składniki odżywcze zupy, na której przygotowanie poświęciliśmy swój czas.

Najczęstsze pytania

Mięso z rosołu najlepiej zużyć w ciągu 3 dni od ugotowania. Można je także zamrozić na okres do 3 miesięcy. W lodówce w zamkniętym pojemniku wytrzyma ok. 4-5 dni.

Tak, mięso z rosołu możemy bez obaw wykorzystywać do potraw dla najmłodszych. Jest łatwostrawne, pożywne i smaczne. Świetnie sprawdzi się np. jako dodatek do klusek, sosów czy naleśników.

Do dalszego wykorzystania najlepsze są większe kawałki mięsa z piersi, udźca czy podudzia. Mniejsze fragmenty warto wykorzystać do zup, sosów i farszów.

Jak najbardziej. Wystarczy oddzielić mięso od kości, zmielić lub drobno pokroić, dodać jajko, bułkę tartą i ulubione przyprawy. Formujemy kotlety i smażymy na złoty kolor.

Rewelacyjnie komponują się z nim warzywa (marchew, pory, seler), grzyby, makaron lub ryż. Można także dodać ser typu feta lub parmezan. Wzbogacą smak i wartości odżywcze potrawy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kamień do pizzy z łopatką: Przewodnik po pieczeniu pizzy w Multicookerze
  2. Schudniesz czy się zatrujesz? 10 kombinacji składników, których musisz unikać
  3. Przygotowanie suszonych grzybów: najlepsze metody kuchenne
  4. Potrawy z Grilla Elektrycznego - Przepisy i Pomysły
  5. Smaki Turcji: przepisy na autentyczne dania tureckie
Autor Agata Wasilewska
Agata Wasilewska

Cześć! Uwielbiam przygotowywać smaczne, proste dania kuchni polskiej i śródziemnomorskiej. Na blogu dzielę się przepisami, fotografuję i opisuję krok po kroku moje autorskie potrawy. Stawiam na świeże, sezonowe składniki i naturalne smaki. Pokażę Wam jak udekorować potrawy, aby wyglądały apetycznie i kolorowo. Zapraszam do odwiedzin na moim blogu!

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Szynka pieczona w rękawie: odkryj sekret jej soczystości
PrzepisySzynka pieczona w rękawie: odkryj sekret jej soczystości

Poznaj sekret przygotowania soczystej, miękkiej pieczonej szynki w rękawie. Prosta, a zarazem genialna metoda pieczenia sprawi, że każda karkówka będzie niewiarygodnie krucha i pełna aromatów. Przekonaj się, jak łatwo uzyskać efekt soczystego schabu pieczonego w rękawie!