Jak Piec Kaczkę to podstawowa umiejętność, którą powinien opanować każdy kucharz. W tym artykule dowiesz się jak przygotować pyszną, soczystą i aromatyczną pieczoną kaczkę krok po kroku - od wyboru mięsa, przez ustawienie temperatury i czasu pieczenia, aż po finalny efekt w postaci wyśmienitego dania godnego najlepszych restauracji.
Kluczowe wnioski:- Najlepsza do pieczenia jest młoda kaczka hodowlana.
- Kluczowe znaczenie ma odpowiednia temperatura i precyzyjne pilnowanie czasu.
- W trakcie pieczenia kaczkę trzeba regularnie obracać i polewać.
- Mięso powinno być soczyste, chrupiąca skórka - przyrumieniona.
- Podaj z kluskami, modrą kapustą i buraczkami.
Jak przygotować kaczkę do pieczenia
Aby upiec smaczną i soczystą kaczkę, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie mięsa. Najlepsza do pieczenia będzie młoda, świeża kaczka hodowlana.
Przed wsadzeniem kaczki do piekarnika, należy ją bardzo dokładnie oczyścić - usunąć niepotrzebne pióra oraz tłuszcz. Dobrze jest też zrobić małe nacięcia na skórze, aby tłuszcz mógł w trakcie pieczenia łatwiej wypływać.
Kaczkę warto z zewnątrz nasmarować oliwą, maślanką lub masłem - sprawi to, że skórka będzie chrustliwa i przyjemnie przyrumieniona. W środku natomiast można umieścić gałązki tymianku, majeranku lub rozmarynu - doda to aromatu.
Bardzo ważne jest też odpowiednie nawilżenie i zamarynowanie mięsa - zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Najlepiej zostawić kaczkę w marynacie z solą, pieprzem i ziołami przez całą noc w lodówce.
Jakie zioła i przyprawy dodać do kaczki?
Do marynaty i moczenia kaczki idealnie nadają się: majeranek, tymianek, rozmaryn, czosnek, pieprz, sól, imbir, goździki. Można też dodać pomarańcze, cytrynę lub miód - podkreśli to smak i nada aromat.
Przed wkładaniem do piekarnika warto kaczkę również w środku nafaszerować ziołami. Gałązki rozmarynu, tymianku czy świeży czosnek sprawią, że mięso będzie bardziej soczyste i smakowite.
Jak ustawić temperaturę pieczenia kaczki
Kluczowa dla idealnie upieczonej kaczki jest odpowiednia temperatura - ani za niska, ani za wysoka. Temperaturę należy dostosować w zależności od wielkości kaczki.
Dla małej kaczki (do 2 kg) optymalnym ustawieniem będzie 180-190 stopni Celsjusza. Przy większym kawałku mięsa temperatura powinna być nieco niższa - około 160-170 stopni. Temperaturę można też zmniejszyć na ostatnie 20-30 minut pieczenia do 150 stopni.
Niezmiernie istotne jest też to, żeby piec kaczkę na górnej półce piekarnika - dzięki temu skórka ładnie się przyrumieni od góry, a tłuszcz będzie mógł swobodnie ściekać.
W jakiej temperaturze piec kaczkę?
- mała kaczka (do 2 kg) - 180-190 stopni
- duża kaczka (ponad 2 kg) - 160-170 stopni
- ostatnie 20-30 minut - 150 stopni
Czytaj więcej: Gęsie pipki - przepisy i informacje o tym smacznym daniu
Ile czasu piec kaczkę w piekarniku
Czas pieczenia kaczki jest bezpośrednio związany z jej wielkością - im większy kawał mięsa, tym dłużej powinno się go piec w piekarniku. Przeciętnie można przyjąć takie wytyczne:
Wielkość kaczki | Czas pieczenia |
Mała kaczka (do 2 kg) | 90 minut |
Średnia kaczka (2-3 kg) | 120 minut |
Duża kaczka (ponad 3 kg) | 150 minut |
Należy jednak cały czas kontrolować proces pieczenia i w razie potrzeby wydłużyć go o kilkanaście dodatkowych minut. Mięso powinno być miękkie i soczyste, a skórka chrupiąca.
Kiedy obracać i polewać kaczkę w trakcie pieczenia
Aby kaczka upiekła się równomiernie z każdej strony i miała chrupiącą, zrumienioną skórkę, trzeba ją regularnie obracać i polewać tłuszczem.
Polewanie najlepiej robić co około 30 minut - pomaga to również w usuwaniu nadmiaru tłuszczu. Kaczkę warto obracać natomiast mniej więcej co godzinę. Dzięki temu soki będą się równomiernie rozprowadzać.
Kiedy i jak często?
Podsumowując, kaczka w piekarniku powinna być:
- Polewana co 30 minut
- Obracane co około 1 godzinę
Jak sprawdzić czy kaczka jest już upieczona
Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie, czy kaczka jest już dobrze upieczona, jest użycie termometru do mięsa. Gdy w najgrubszej części uda temperatura osiągnie 82 stopnie Celsjusza - mięso jest gotowe.
Inną metodą jest sprawdzenie ruchomości nóżki - jeśli da się ją łatwo wyciągnąć, oznacza to, że kaczka jest miękka i nadaje się do wyjęcia z pieca.
Można też po prostu nakłuć kaczkę nożem w najgrubszym miejscu - jeśli soki są przezroczyste, a nie różowe, mięso jest odpowiednio dopieczone.
Najważniejsze jest, aby nie przesuszyć kaczki - wtedy będzie twarda i niesmaczna. Lepsza jest niedopieczona kaczka niż przesuszona.
Jak podawać i serwować upieczoną kaczkę
Świetnym dodatkiem do aromatycznej, soczystej pieczonej kaczki będą:
- Klasyczne knedle i modra kapusta
- Kluski śląskie z sosem grzybowym
- Buraczki zasmażane z cebulką
Danie można udekorować pietruszką, plastrami pomarańczy lub żurawiną. Całość z pewnością zachwyci zarówno smakiem, jak i wyglądem!
Podsumowanie
Pieczenie kaczki to proces wymagający wprawy i cierpliwości. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie mięsa, czyli oczyszczenie, nacięcie skóry i zamarynowanie przez noc. Przed włożeniem kaczki do piekarnika trzeba ją także w środku nafaszerować ziołami, a od zewnątrz nasmarować tłuszczem.
Kluczowa jest również temperatura pieczenia. Dla małej kaczki optymalne jest 180-190 stopni Celsjusza. Im większy kawałek mięsa, tym temperatura powinna być niższa - w granicach 160-170 stopni. Ostatnie pół godziny można ją nieco zmniejszyć do 150 stopni.
Jeśli chodzi o czas, to przeciętnie kaczkę piecze się około 90 minut (do 2 kg), 120 minut (2-3 kg) lub 150 minut (powyżej 3 kg). Cały czas jednak trzeba kontrolować proces pieczenia i w razie potrzeby go wydłużyć.
Bardzo istotne jest też regularne polewanie (co 30 minut) i obracanie kaczki (co godzinę), aby mięso piekło się równomiernie. Gotową, chrupiącą i soczystą kaczkę idealnie komponują się z klasycznymi dodatkami jak knedle, kapusta czy kluski.