Zdrowe odżywianie

Ile kalorii ma pizza? Kalorie w kawałku oraz całości

Autor Jolanta Kubiak
Jolanta Kubiak28 stycznia 20247 min
Ile kalorii ma pizza? Kalorie w kawałku oraz całości

Pizza kalorie to temat, który interesuje wielu - zarówno osób dbających o dietę, jak i amatorów tego włoskiego przysmaku. W niniejszym artykule przedstawimy kaloryczność różnych rodzajów pizzy: zarówno gotowej, jak i domowej. Dowiesz się, ile kalorii ma mała margherita, a ile duża pizza z dodatkami. Podamy kalorie w przeciętnym kawałku, a także w całej pizzy. Poznasz kaloryczność popularnych rodzajów tego dania od klasycznej po wegetariańską.

Kluczowe wnioski:
  • Kaloryczność pizzy zależy od jej rozmiaru, grubości ciasta oraz dodatków
  • Przeciętna kaloryczność kawałka pizzy w restauracji to ok. 230-350 kcal
  • Domowa pizza może mieć podobną lub nieco niższą kaloryczność
  • Cała średnia pizza pepperoni w dostawie to ok. 2000-2500 kcal
  • Pizza wege ze świeżymi warzywami to z reguły najmniej kaloryczna opcja

Ile kalorii ma mała pizza

Mała pizza, czyli tzw. pizza solo, którą zamawiamy na obiad lub kupujemy w sklepie, zwykle ma średnicę około 30 cm. Jej ciasto waży średnio 250-350 gram. Cała taka pizza margherita lub capricciosa zawiera mniej więcej 1000-1500 kcal.

Oczywiście kaloryczność małej pizzy jak każdej potrawy zależy od składników i sposobu przygotowania. Inaczej prezentuje się pizza z ciasta drożdżowego, a inaczej krucha pizza na cienkim cieście. Podobnie pizza wypiekana w piecu opalanym drewnem ma nieco inną kaloryczność niż pizza z pieca elektrycznego czy gazowego.

Przeciętny kawałek małej pizzy o wadze 100-150 gramów dostarcza naszemu organizmowi około 350-500 kcal. Jeśli dodamy do małej pizzy obfite składniki jak kiełbasa, boczek, podwójny ser czy salami, jej kaloryczność zdecydowanie wzrośnie i sięgnie nawet 2000 kcal w całości.

Pizza solo a samodzielne wypieki w domu

Domowe jedzenie uchodzi za zdrowsze i mniej kaloryczne niż potrawy z restauracji i fast foodów. Jednak przygotowując własną pizzę warto zachować umiar w dodatkach i ilości składników tak samo jak w lokalu gastronomicznym.

Z reguły amatorskie domowe wypieki są nieco mniejsze niż pizza na wynos, więc ich kaloryczność kształtuje się w granicach 800-1200 kcal za całość. Oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzimy z ilością dodatków.

Ile kalorii ma duża pizza pepperoni

Standardowa duża pizza w dostawie lub na wynos którą zamawiamy do domu na kolację dla całej rodziny ma zazwyczaj około 50 cm średnicy. Dla porównania mała pizza solo mierzy w średnicy 30 cm.

Masa całkowita tak dużej pizzy pepperoni z ciasta, sosu pomidorowego, sera mozzarella oraz kiełbasy pepperoni to zwykle 1500-2000 gram. Taka ilość przekłada się na kaloryczność w wysokości około 2000-2500 kcal w całej dużej pizzy pepperoni.

Należy pamiętać, że podana wartość dotyczy pizzy prosto z pieca, bez pakowania. Opakowanie z tektury nieco zwiększa kaloryczność dostarczonej pizzy.

Patrząc na pojedynczy kawałek, wychodzi że taki porcja dużej pizzy pepperoni o wadze 200-250 gramów ma w przybliżeniu 450-600 kcal. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że dieta 2000 kcal dzienna przeznacza tylko część kalorii na danie główne obiadowe.

Czytaj więcej: Kebab - ile kalorii ma kebab w bułce? Sprawdź kaloryczność popularnego dania

Kalorie w kawałku pizzy margherita

Pizza margherita to klasyczna włoska pizza z serem mozzarella i pomidorami. Jest stosunkowo lekka, bo nie zawiera kalorycznych składników jak salami czy boczek. Duża margherita ma podobną kaloryczność co pepperoni, czyli około 2000-2500 kcal.

Waga standardowego porcjowanego kawałka pizzy margherity z restauracji lub na wynos to 180-220 gram. Taki kawałek pizzy margherita ma zazwyczaj 350-400 kcal. Dlatego jest dobrą opcją dla osób na diecie odchudzającej lub kontrolujących kaloryczność posiłków.

Rodzaj pizzy kcal w 180 g kawałku
Margherita 350-400 kcal
Pepperoni 450-500 kcal
Capricciosa 400-450 kcal
Wegetariańska 300-350 kcal

Jak widać w tabeli, kawałek pizzy margherita należy do średnio kalorycznych. Pizza wege z warzywami jest nieco lżejsza kalorycznie. Natomiast pepperoni przez kiełbasę podnosi kaloryczność porcji.

Kaloryczność pizzy wegetariańskiej

Ile kalorii ma pizza? Kalorie w kawałku oraz całości

Pizza wegetariańska ze świeżymi warzywami jest dobrym wyborem dla wegan, wegetarian i osób stawiających na lekkostrawne posiłki. Zamiast mięs i wędlin składa się z pieczarek, cukinii, czerwonej cebuli, kukurydzy, oliwek i innych warzyw.

Dzięki temu cała wege pizza jest z reguły najmniej kaloryczna z dostępnych opcji. Średnio ma około 1500-1800 kcal w całości. A pojedynczy 180 gramorwy kawałek pizzy wege to jedynie 300-350 kcal.

W czym tkwi niska kaloryczność pizzy warzywnej?

Pizza wegetariańska nie zawiera tak kalorycznych składników jak ser, wędliny, boczek czy pepperoni. Warzywa są z natury niskokaloryczne, więc pizza z ich dużą zawartością automatycznie jest lżejsza.

Dodatkowo często ma cieńsze ciasto i mniej sera niż wersje mięsne. Stawia się w niej bardziej na świeżość i chrupkość warzyw niż na grubą warstwę sera. Dlatego kaloryczność całej pizzy i porcji jest niższa.

Ile kalorii w całej zapiekanej pizzy

W wielu restauracjach i barach można zamówić tzw. zapiekaną pizzę. Jest to rodzaj zapiekanki ze składników pizzy, posypanej serem i poddanej dodatkowej obróbce termicznej.

Masa całkowita standardowej zapiekanej pizzy pepperoni lub capricciosy wynosi średnio 1200-1600 gram. Przekłada się to na kaloryczność rzędu 2000-2500 kcal za całość. Podobnie jak w przypadku zwykłej dużej pizzy na wynos.

Natomiast pojedynczy kawałek zapiekanej pizzy o wielkości porcji 180-220 gramów dostarcza 450-550 kcal. Odrobinę więcej niż klasyczny placek pizzy z powodu obfitego, roztopionego sera.

Kalorie w pizzy z pieczarkami i szynką

Pizza z pieczarkami i szynką to dość typowy wybór dla amatorów klasycznych składników. Zawiera kaloryczną szynkę, ser mozzarella oraz pieczarki dla smaku i równowagi.

Cała taka średniej wielkości pizza szynkowa ma około 1600-2000 kcal w zależności od ilości i grubości składników. Pojedynczy porcjowany kawałek o wadze 180-220 gramów to mniej więcej 400-480 kcal.

Pizza z wędzoną, tłustą szynką podnosi nieco kaloryczność w porównaniu do lekkiej margherity czy wege. Jednak nadal jest o wiele lżejsza niż podwójnie serowa pizza z salami, boczkiem i kurczakiem.

Podsumowanie

Pizza jest bardzo popularnym daniem, które lubią zarówno dorośli, jak i dzieci. Jednak przy wyborze właściwego rodzaju pizzy warto zwrócić uwagę na jej kaloryczność. Ile dokładnie pizza ma kalorii? Jak widać z powyższego artykułu, zależy to od wielu czynników.

Pizza kcal w dużym stopniu zależą od dodatków. Kawałek pizzy margherita ma ok. 350-400 kcal. Natomiast pizza pepperoni czy inne w wersjach mięsnych mogą mieć nawet 600 kcal za porcję. Kaloryczność zwiększają też dodatki jak podwójny ser, salami czy boczek.

Oprócz składników, na pizza ile kalorii ma wpływ rozmiar pizzy. Cała mała pizza solo waży 250-350 g i ma 1000-1500 kcal. Duża pizza na wynos o średnicy 50 cm waży ponad 1,5 kg i ma ok 2000-2500 kcal.

Podsumowując, warto zwracać uwagę na skład i wielkość wybieranej pizzy. Lekką opcją będzie mała pizza wege lub margherita. Najwięcej kalorii dostarczą zaś duże pizze typu double pepperoni w rozmiarze XXL.

Najczęstsze pytania

Cała średniej wielkości pizza margherita (o średnicy ok. 30 cm) zawiera zwykle 1000-1500 kcal. Duża margherita ma ok. 2000-2500 kcal.

Standardowy porcjowany kawałek pizzy pepperoni z restauracji lub na wynos waży zwykle 180-250 gram. Taka porcja ma ok. 450-600 kcal.

Pizza wegetariańska ze świeżymi warzywami jest zwykle najmniej kaloryczna. 180 g kawałek pizzy wege ma ok. 300-350 kcal. Cała taka pizza to 1500-1800 kcal.

Tak, przeciętna domowa pizza jest nieco mniejsza i lżejsza kalorycznie niż pizza z restauracji. Zwykle amatorskie wypieki mają 800-1200 kcal.

Duża okrągła pizza pepperoni prosto z pieca bez opakowania ma zazwyczaj około 2000-2500 kcal. Tyle kalorii dostarcza cały placek tej pizzy.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kamień do pizzy z łopatką: Przewodnik po pieczeniu pizzy w Multicookerze
  2. Schudniesz czy się zatrujesz? 10 kombinacji składników, których musisz unikać
  3. Przygotowanie suszonych grzybów: najlepsze metody kuchenne
  4. Potrawy z Grilla Elektrycznego - Przepisy i Pomysły
  5. Smaki Turcji: przepisy na autentyczne dania tureckie
Autor Jolanta Kubiak
Jolanta Kubiak

Cześć! Jestem weganką od 5 lat i uwielbiam eksperymentować w kuchni z różnymi zamiennikami nabiału i jajek. Moją pasją jest pieczenie ciast, tortów i cupcake'ów bez jajek, mleka i masła. Na blogu znajdziecie mnóstwo oryginalnych przepisów, technik wypieku i dekorowania słodkości rodem z mojej kuchni. Serdecznie zapraszam!


 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły