Jak Zagęścić Zupę Krem to pytanie, które zadaje sobie wielu kucharzy oraz osób przygotowujących smaczne zupy. Często zdarza się, że wywar jest zbyt rzadki, a zupa krem zbyt płynna, przez co traci na konsystencji oraz smaku. W tym artykule przedstawię kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów, które pozwolą w łatwy i szybki sposób zagęścić zupę krem tak, aby stała się gęsta i kremowa.
Kluczowe wnioski:- Mąka dodana pod koniec gotowania pomoże zagęścić wywar.
- Ziemniaki i kasze takie jak ryż czy kukurydza zagęszczą zupę.
- Śmietana i mleko doskonale sprawdzą się w zagęszczaniu zup kremów.
- Zasmażki na bazie mąki i tłuszczu są dobrym sposobem na zagęszczenie.
- Blendowanie ugotowanej zupy krem także może ją zagęścić.
Zagęszczanie zupy kremu mąką
Mąka jest jednym z najczęściej stosowanych produktów służących do zagęszczania zup kremów. Jej dodanie pod koniec gotowania pomoże uzyskać pożądaną gęstość oraz konsystencję. Aby zagęścić zupę krem mąką, wystarczy dodać 1-2 łyżki mąki pszennej lub kukurydzianej i dokładnie wymieszać.
Mąkę należy najpierw rozprowadzić w niewielkiej ilości zimnej wody lub mleka, aby nie utworzyły się grudki. Dopiero tak przygotowaną zawiesinę wlewamy do gotującej się zupy i całość dokładnie mieszamy. Gotujemy jeszcze około 2-3 minuty aby mąka się dobrze połączyła z zupą. Dzięki temu zupa stanie się gęstsza i bardziej kremowa.
Ilość mąki do zagęszczania
Ilość mąki, którą należy dodać do zupy w celu jej zagęszczenia, zależy od objętości zupy oraz stopnia zagęszczenia, jaki chcemy uzyskać. Z reguły na 1 litr zupy wystarczy 1-2 łyżki mąki.
Jeżeli zależy nam na tym, aby zupa była bardzo gęsta, kremowa i "klejąca się" do łyżki, można zastosować nawet 3 łyżki mąki na litr. Warto jednak przy tym pamiętać, aby nie przesadzić z ilością mąki, gdyż wtedy zupa będzie zbyt gęsta, ciężka i może mieć nieprzyjemny, mączny posmak.
Dodawanie ziemniaków lub kasz do zupy
Ziemniaki lub kasze takie jak ryż, kukurydza czy gryczana doskonale sprawdzą się również w roli naturalnych zagęstników. Dzięki zawartości skrobi ugotowane warzywa czy kasze znacząco zagęszczą zupę i sprawią, że będzie ona bardziej syta i kremowa.
Aby zagęścić zupę tą metodą, wystarczy dodać pod koniec gotowania 2-3 średnie ziemniaki pokrojone w kostkę lub garść ugotowanego wcześniej ryżu, kaszy jaglanej czy też grubej kaszy kukurydzianej. Po kilku minutach gotowania zauważymy, że zupa znacznie zgęstnieje, stając się idealną zupą krem.
Ziemniaki oraz kasze oprócz zagęszczenia wzbogacą zupę o dodatkowe wartości odżywcze oraz cenne składniki mineralne.
Czytaj więcej: Zacierki do zupy - przepis, jak zrobić zacierki
Zagęszczanie śmietaną lub mlekiem
Bardzo prostym i smacznym sposobem na zagęszczenie zup kremów jest dodanie na sam koniec gotowania odrobiny śmietanki lub mleka. Zawarte w nich tłuszcze i białka doskonale wiążą wodę, dzięki czemu wywar staje się gładszy, bardziej kremowy i gęsty.
Śmietanka 12-18% lub mleko 2% idealnie sprawdzą się w tej roli. Wystarczy dodać 2-3 łyżki śmietany lub mleka na porcję zupy i gotować około 2 minut ciągle mieszając. Efekt będzie zaskakujący!
Rodzaj produktu | Ilość |
Śmietanka 12% | 2-3 łyżki |
Śmietanka 18% | 1-2 łyżki |
Mleko 2% | 2-3 łyżki |
Uwaga na zakwaszenie
Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością dodawanej śmietany czy mleka, gdyż wówczas zupa może zakwasić się lub rozwarstwić. Dlatego zawsze dodajemy niewielkie ilości stopniowo kontrolując konsystencję i smak.
Stosowanie zasmażek i zagęstników
Bardzo dobrym i często stosowanym sposobem na zagęszczanie zup jest przyrządzenie na początku gotowania lekkiej zasmażki. Można do tego użyć mąki i masła, bądź też mąki i oleju roślinnego.
Przygotowanie zasmażki polega na zrumienieniu mąki na patelni z dodatkiem tłuszczu, a następnie stopniowym rozcieńczaniu tak powstałej zawiesiny bulionem czy też wywarem z zupy. Zasmażka musi dobrze się połączyć z zupą, dlatego cały czas mieszamy. Taka zasmażka doskonale wiąże wodę i sprawia, że zupa staje się bardziej kremowa i gęsta.
Gotowe zagęstniki
Oprócz zasmażek, można także użyć gotowych zagęstników spożywczych w proszku, które sprzedawane są w sklepach. Najczęściej spotykane to zagęstniki: skrobiowy, gryczany, guar lub pektyna. Wystarczy dodać pół do jednej płaskiej łyżeczki zagęstnika do zupy i zamieszać. Takie zagęstniki nadają zupie gęstości nie zmieniając jej smaku.
Gotowanie zupy na małym ogniu
Gotowanie zupy na małym, ledwo mrugającym ogniu przez dłuższy czas również może pomóc w uzyskaniu pożądanego zagęszczenia. Przy takiej obróbce termicznej część wody odparowuje, wywar redukuje się, a zupa samoistnie zgęstnieje. Jest to więc sposób, który nie wymaga dodawania żadnych dodatkowych składników.
Metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku zup warzywnych, które zawierają sporo naturalnych zagęstników w postaci pektyn. Wydłużony czas gotowania sprawia, że pektyny uwalniają się do zupy, dzięki czemu zyskuje ona żądaną gęstość.
Zagęszczanie zup kremów blenderem
Jeżeli wszystkie wymienione wyżej sposoby zawiodły i zupa wciąż jest za rzadka, ostatnią deską ratunku będzie zastosowanie blendera lub miksera. Dzięki mechanicznej obróbce i rozdrobnieniu składników zupy, uzyskamy efekt jej zgęstnienia i jednocześnie unikniemy grudek.
Sposób ten sprawdza się szczególnie w przypadku zup warzywnych, które zawierają dużo włókien. Krótkie zblendowanie sprawi, że włókna rozdrobnią się, uwalniając pektyny. Zupa automatycznie zgęstnieje i nabierze aksamitnej konsystencji. Podobny efekt można uzyskać miksując ugotowaną zupę krem przy użyciu blendera zanurzeniowego.
Podsumowanie
Artykuł szczegółowo wyjaśnił, jak można zagęścić zupę krem za pomocą różnych domowych sposobów. Okazuje się, że mamy wiele możliwości, aby zupę, która jest za rzadka, zamienić w gęstą i kremową potrawę. Najprostsze metody to dodanie na koniec gotowania mąki, ziemniaków, kasz lub produktów mlecznych.
Mąka pszenna lub kukurydziana to produkt, który najczęściej wykorzystujemy do zagęszczania zup. Wystarczy 1-2 łyżki mąki na litr zupy, aby uzyskać wyraźne zgęstnienie. Podobny efekt przynosi dodanie ugotowanych wcześniej ziemniaków, ryżu, kasz lub ugotowanej kukurydzy.
Śmietana i mleko to kolejne składniki, po które warto sięgnąć, gdy zależy nam na zupie krem. Zawarte w nich białka i tłuszcze świetnie wiążą wodę, dzięki czemu zupa staje się bardziej kremowa i gęsta. Odrobina śmietany lub mleka wystarczy, aby zupy nabrały pożądanej konsystencji.
Artykuł pokazał zatem, że czym zagęścić zupę krem wcale nie jest trudne. Wystarczy sięgnąć po produkty, które na co dzień mamy w swojej kuchni. Dzięki temu z łatwością przygotujemy zupę idealnie gęstą, kremową i aromatyczną.