Przepisy

Sałatka z kurczakiem i orzo - szybki obiad

Dagmara Zielińska21 sierpnia 20235 min
Sałatka z kurczakiem i orzo - szybki obiad

Kto z nas nie lubi sałatek? Są one nie tylko smaczne i łatwe w przygotowaniu, ale również bardzo zdrowe i pożywne. Jedną z moich ulubionych sałatek jest sałatka z kurczakiem i orzo. Świetnie nadaje się na szybki obiad w ciągu tygodnia, a przy tym jest pełna wartości odżywczych. Dzisiaj podzielę się z Wami przepisem na tę sałatkę, abyście mogli sami przyrządzić ją w domu. Zdradzę Wam też kilka trików, które sprawią, że będzie ona wyjątkowo smaczna.

Składniki potrzebne do przygotowania sałatki

Kurczak - rodzaj, ilość

Podstawowym składnikiem tej sałatki jest oczywiście kurczak. Możemy użyć zarówno piersi, jak i udka. Ja zazwyczaj biorę około 400 g fileta z piersi kurczaka. Jest on chudszy i łatwiej się kroi. Kurczak warto wcześniej lekko rozbić, aby w czasie gotowania łatwiej się ugotował. Do sałatki idealnie nadaje się kurczak z chowu ściółkowego, gdyż ma on intensywniejszy smak. Można też użyć mięsa z kurczaka ekologicznego.

Orzo - rodzaj, ilość

Kolejnym ważnym składnikiem jest orzo. Jest to rodzaj włoskiego ryżu w kształcie malutkich, okrągłych ziarenek. Można je znaleźć w większych sklepach, dobrze zaopatrzonych w produkty zbożowe. Do sałatki w sam raz będzie około 150-200 g suchego orzo. Po ugotowaniu daje to porcję starczającą dla 3-4 osób.

Warzywa - rodzaje, ilości

Oprócz kurczaka i orzo, sałatkę warto urozmaicić warzywami. Ja zwykle dodaję garść rukoli, kilka pomidorków koktajlowych oraz paprykę czerwoną i żółtą. Można też dodać ogórka, cebulę, kukurydzę czy czarne oliwki. Ilość warzyw dostosowujemy do ilości pozostałych składników. Ważne, aby warzywa były świeże i chrupiące.

Przygotowanie składników

Sposób obróbki kurczaka

Filet z piersi kurczaka warto najpierw oprószyć solą i pieprzem, a następnie obsmażyć na oliwie (lub oleju kokosowym) około 5-7 minut, tak aby się lekko zrumienił. Dzięki temu kurczak nabierze aromatu. Następnie wkładamy mięso do garnka z lekko osoloną wodą i gotujemy około 15 minut, aż będzie miękki. Studzimy.

Sposób ugotowania orzo

Orzo gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zazwyczaj wystarczy wrzucić orzo do wrzącej, osolonej wody i gotować około 10-12 minut. Po ugotowaniu odcedzamy nadmiar wody. Orzo powinno być al dente, czyli lekko twarde w środku. Dzięki temu będzie chrupiące w sałatce.

Krojenie i przygotowanie warzyw

Warzywa myjemy i kroimy w sposób ułatwiający jedzenie sałatki. Pomidorki przekrawamy na pół lub ćwiartki, paprykę w paseczki lub kostkę. Rukolę można potargać rękoma na mniejsze części. Ogórka i cebulę kroimy w plastry lub drobną kostkę. Tak przygotowane warzywa odstawiamy na bok.

Przygotowanie sosu do sałatki

Składniki sosu - olej, ocet, zioła

Aby sałatka miała odpowiedni smak i soczystość, przygotowujemy sos vinegrette. Składa się na niego dobra jakościowo oliwa (najlepiej extra virgin), ocet winny lub biały, musztarda, sól, pieprz oraz ulubione zioła. Ja dodaję zawsze oregano, bazylia i tymianek.

Sposób przygotowania i połączenia składników

Wszystkie składniki sosu łączymy i dokładnie mieszamy. Najlepiej roztrzepać widelcem, tak aby powstała emulsja. Można też użyć słoika z przykrywką i wstrząsnąć nim energicznie. Proporcje składników dobieramy według własnego uznania i smaku.

Możliwe wariacje i dodatki do sosu

Do sosu można dodać zmielony czarny pieprz, czosnek, sok z cytryny, miód, garść posiekanej natki pietruszki lub inne ulubione dodatki. Dzięki temu sałatka zyska ciekawy, indywidualny smak.

Mieszanie i doprawianie sałatki

Sałatka z kurczakiem i orzo - szybki obiad

Kolejność dodawania składników

Najpierw łączymy schłodzone, ugotowane kawałki kurczaka z orzo. Następnie dodajemy pokrojone warzywa oraz przygotowany wcześniej sos. Całość delikatnie mieszamy. Staramy się, aby sos równomiernie pokrył pozostałe składniki.

Doprawianie solą, pieprzem, ziołami

Gotową sałatkę jeszcze raz sprawdzamy i doprawiamy do smaku solą morską lub himalajską oraz świeżo mielonym pieprzem. Można także dodać nieco suszonych ziół. Ja często posypuję całość tymiankiem lub oregano.

Równomierne wymieszanie wszystkich składników

Na sam koniec sałatkę raz jeszcze dokładnie mieszamy, tak aby sos dobrze połączył wszystkie składniki. Używamy do tego długiej łyżki lub widelca. Sprawdzamy też, czy sałatka ma odpowiednią wilgotność.

Podawanie i przechowywanie sałatki

Temperatura podawania

Sałatkę z kurczaka i orzo podajemy schłodzoną, najlepiej prosto z lodówki. Niską temperaturę docenią zwłaszcza składniki takie jak pomidory, ogórki czy papryka. Schłodzona sałatka smakuje po prostu lepiej!

Możliwość przechowywania w lodówce

Gotową sałatkę można bez problemu przechowywać w lodówce nawet 2-3 dni. Dzięki temu możemy przygotować większą ilość na zapas. Trzeba tylko pamiętać o przykryciu pojemnika z sałatką, np. folią spożywczą.

Sposoby serwowania i dekorowania sałatki

Sałatkę możemy podawać na talerzu, w misce lub w wydrążonej bułce. Dodatkowo można ją udekorować świeżymi ziołami (np. natką pietruszki), kiełkami, pestkami słonecznika czy granatem. Dzięki temu danie zyska atrakcyjny, apetyczny wygląd.

Warianty sałatki z kurczakiem i orzo

Sałatka z dodatkiem warzyw sezonowych

W sałatce świetnie sprawdzą się sezonowe warzywa, jak np. cukinia, bakłażan, marchew czy kalarepa. Można je prażyć z oliwą i przyprawami, a następnie dodać do sałatki. Sprawi to, że będzie jeszcze smaczniejsza i zdrowsza.

Sałatka na bazie innych kasz niż orzo

Zamiast orzo świetnie sprawdzą się też inne kasze jak gryczana, jęczmienna czy kuskus. Dodadzą one sałatce ciekawego smaku i zróżnicują teksturę. Można też zastosować makaron - wówczas otrzymamy sałatkę makaronową z kurczakiem.

Sałatka z kurczakiem i orzo w wersji wege

Dla wegetarian warto zastąpić mięso kurczaka ciekawym zamiennikiem, np. pieczonym tofu lub ciecierzycą. Reszta składników pozostaje taka sama. Wegański wariant sałatki będzie równie smaczny i zdrowy co mięsny odpowiednik.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten przepis zachęcił Was do samodzielnego przygotowania w domu sałatki z kurczakiem i orzo. Jest ona nie tylko prosta i szybka w przygotowaniu, ale przede wszystkim bardzo smaczna i zdrowa. Warto eksperymentować z dodatkowymi składnikami czy sosami, aby w pełni dopasować ją do własnych upodobań kulinarnych. Życzę smacznego i udanych kulinarnych eksperymentów!

Najczęstsze pytania

Przygotowaną sałatkę w szczelnym pojemniku można przechowywać w lodówce do 3 dni. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie trzymać jej zbyt długo i spożyć w ciągu kilku dni.

Oczywiście, świetnie sprawdzi się też udko lub inne części kurczaka. Ważne tylko, aby odpowiednio długo je dusić lub gotować, tak aby mięso było miękkie.

Tak, przygotowaną sałatkę można zamrozić na okres do miesiąca. Po rozmrożeniu należy ją dobrze wymieszać. Jednak zamrażanie wpływa na teksturę składników.

Do sałatki świetnie pasują praktycznie wszystkie sezonowe warzywa - pomidory, ogórki, papryka, cebula, rzodkiewka, kalarepa, cukinia, marchew. Możliwości są nieograniczone!

Polecam oregano, tymianek, majeranek, bazylia, natkę pietruszki. Można też użyć pieprzu, chili, papryki w proszku czy curry. Przyprawy dodać według własnych upodobań.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Kamień do pizzy z łopatką: Przewodnik po pieczeniu pizzy w Multicookerze
  2. Schudniesz czy się zatrujesz? 10 kombinacji składników, których musisz unikać
  3. Przygotowanie suszonych grzybów: najlepsze metody kuchenne
  4. Ile Piec Pizzę Guseppe - Sprawdź naszą pyszną pizzę z Guseppe
  5. Smaki Turcji: przepisy na autentyczne dania tureckie
Autor Dagmara Zielińska
Dagmara Zielińska

Cześć, kulinarni pasjonaci! Jestem Dagmara i serdecznie witam Was na blogu poświęconym sztuce gotowania i przepisom. Uwielbiam eksperymentować w kuchni i dzielić się moimi ulubionymi daniami, trikami kulinarymi i inspiracjami kulinarnymi. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły